Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik

Türkiye´nin En GelişmişTürkiye´nin En Gelişmiş
Web SitesiWeb Sitesi
SistemiSistemi
www www 
hazirportalhazirportal
 com com
Takip Edin Takip Edin

Hoşgeldiniz... Hoşgeldiniz...

Kaydol
E-Bülten E-Bülten

UlaşımUlaşım Krokisi Krokisi
İletişimİletişim Formu Formuinfo@hazirportal.com

DOSYA YÖNETİCİSİ MODÜLÜ

Dosya Yöneticisi Modülü

Dosya YöneticisiDosya Yöneticisi Modülü sitenize yüklemiş olduğunuz içerikleri inceleyebileceğiniz, silebileceğiniz, linkini paylaşabileceğiniz yönetim paneli D-4 de bulunan bir modüldür. Bu modül sitenize ait içerik sayfalarının ve ek modüllerin içerikleri girdiğiniz editörün bünyesinde bulunan resim yöneticisi, döküman yöneticisi, medya yöneticisi kanalıyla yüklenen dosyaları listeler.


Dosya Yöneticisine yüklenen dosyalar nerede depolanır?
Dosya yöneticine yüklenen dosyalar statik sunucumuz da barındırılır. Her sitenin kendine ait hesabında yüklenen içerik diye bir klasör vardır. Bu klasör içerisine dosya yüklemeye müsaade edilmiştir. Mesela kendi sitemize yüklediğimiz içerikler http://cdn1.hazirportal.com/files/hazirportal.com/yuklenenicerik/ diye bir klasörde bulunmaktadır.

Dosya Yöneticisine yüklenen dosyalar bize tahsis edilmiş alandan düşer mi?
Evet.

Dosya Yöneticisine kimler dosyalar yükleyebilir?
Dosya yöneticisinin kontrolünde olan yüklenen içerik klasörüne ve bu klasörlerin altındaki klasörlere yöneticiler tam kontrole sahiptirler. Yani klasör oluşturabilir, silebilir, adını değiştirebilir, dosya yükleyebilirler. Üyeler ise sadece yükleme ve göz atma yetkisine sahiptirler.

Dosya Yöneticisi başka hangi dosyaları listeler?
Yüklenen İçerik klasörünün haricinde sitenizde bulunan standart modüllerden yüklenen dosyaları da listeler. Bu dosyalar foto galeriye yüklemiş olduğunuz fotolar, video galeriye yüklemiş olduğunuz videolar ve bu videoların thumbnailleri (ön izleme resim dosyaları), ek sayfalara ilişkilendirdiğiniz dökümanlar, slayt show a yüklemiş olduğunuz fotolar. Tüm bunlara da bu modül kanalıyla ulaşabilirsiniz. Fakat bu dosyalara ne yöneticiler ne de üyeler silme, dosya adını değiştirme işlemi gerçekleştiremezler.

Dosya Yöneticisinden hangi dosyaların önizlemesine bakabilirim?
Sadece resim dosyalarının ön izlemelerine indirmeden bakabilirsiniz. Diğer tüm dosyaları bilgisayarınıza indirmeniz gerekmektedir.

Dosya Yöneticisine nasıl dosya yükleyebilirim?
Dosya yöneticisinin üstünde bulunan yükle tuşuna basarak bilgisayarınızdan yükleme yapabilirsiniz. Bu yükleme özelliği maalesef mobil safari (Ipad, Iphone) de çalışmamaktadır. Bu sorun Apple ın kendi uyguladığı politikadır. Bunun dışında Android telefonlar da dahil hem pc hem de maclerde yükleme yapabilirsiniz.


Dosyaları tek tek mi yoksa aynı anda birden çok mu yüklemem gerekir?
Aynı anda birden çok dosya seçebilir ve bunların hepsini tek seferde atabilirsiniz.

Yüklediğim dosyalarda değişiklik olurmu?
Sadece tüm dosyalar ve resim dosyaları seçiliyken yüklenen jpeg uzantılı resim dosyalarında dosya genişiği maksimum 1920 pixel olacak şekilde otomatik küçültme ve optimizasyon olur. Bu boyutan küçük dosyalarda bir boyut değişikliği yapılmaz. Sadece %80 oranından jpeg sıkıştırması yapılır.

Neden Jpeg dosyalarını küçültüyorsunuz?
Bunun sebebi geçmiş deneyimlerdir. Geçmişte müşterilerimiz dijital fotoğraf makinesinden çektikleri 10 megapixel yaklaşık 4-5 megebayt fotoğrafları hiç bir küçültme yapmadan editöre yükleyip ana sayfada ekmodüller de kullanıyorlardı. Böyle olunca ana sayfa 10-15 megabayt oluyor ve açılması çok geç oluyordu. Bu yüzden böyle bir uygulama yapıyoruz. Müşterilerimizde Photoshop olmadığını düşünerek ve bu işlemi nasıl yapacaklarını bilmediklerini düşünerek hem sizler içinde kolaylık olsun diye otomatik küçültüyoruz. Böylece 5 megabayt fotoğraf küçültme sonrası 200-300 kb oluyor. Ve gözle görülür bir kalite kaybı olmuyor.

Dosya Yöneticisine klasör yükleye bilirim?
Hayır. Browserların alt yapısı gereği sadece dosya yüklemesine müsaade edilmektedir.

Nasıl klasör oluştura bilirim?
Klasör oluşturma tuşu Bunun için dosya yöneticisinin üstünde bulunan klasör oluşturma tuşuna basınız. Sonra gelen pencerede klasör adını giriniz. Unutmayın klasör en son hangi klasör seçili ise onun içine oluşturulur.Dosyaları ve klasörleri nasıl silebilirim?
Silmek istediğiniz dosyayı veya klasörü seçiniz sonra üst kısımdan bulunan silme tuşuna basınız. Bu işlem esnasında bir onay penceresi gelecektir. Evet derseniz silinecektir. Yalnızca yöneticiler silme işlemi yapabilirler. Dosya ve klasörleri taşıyabilirmiyim?
Evet taşıyabilirsiniz. Soldaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi dosyaları bir klasörden diğer bir klasöre taşıyabilirsiniz. Aynı Windows daki gibi.

Dosya ve klasörleri kopyalama yapıştırma mümkün mü?
Evet. Aynı Windows daki gibi önce dosyayı sağ tıklayın sonra açılan menüden copy kopyala yazan seçeneği seçin. Sonra yapıştırmak istediğiniz klasöre gidin. ve bu klasörü sağ tıklayın. Açılan menüden yapıştır tuşuna basın. 

Dosya ve klasörlerin adını nasıl değiştirebilirim?
Adını değiştirmek istediğiniz dosya yada klasörü mouse ile sağ tıklayınız. Sonra açılan menüden yeniden adlandır seçeneğini seçiniz. Sonra gelen pencereden dosya adını değiştiriniz.
YORUM GÖNDERYORUM GÖNDER
  Adınız Soyadınız :
  Mesajınız :
Not : Lütfen küçük harf kullanınız. Maksimum 500 karakter

Önemli Not : Gönderilen mesajlar sistem tarafından kayıt altına alınmakta olup site yöneticileri tarafından görülmektedir. Lütfen bu hususa dikkat edelim ve başkalarını rahatsız edici mesajlar göndermeyelim.
Sayfa Üretim süresi :0,0312

© 2012 hazirportal.com
Hazır Portal Web Projesi http://www.hazirportal.com

Tam Ekran