Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik

Türkiye´nin En GelişmişTürkiye´nin En Gelişmiş
Web SitesiWeb Sitesi
SistemiSistemi
www www 
hazirportalhazirportal
 com com
Takip Edin Takip Edin

Hoşgeldiniz... Hoşgeldiniz...

Kaydol
E-Bülten E-Bülten

UlaşımUlaşım Krokisi Krokisi
İletişimİletişim Formu Formuinfo@hazirportal.com

MİCRODATA NEDİR. MİCRODATA KULLANMANIN NE GİBİ FAYDALARI VARDIR.

Microdata nedir. Microdata kullanmanın ne gibi faydaları vardır.


defa gösterilmiştir
Öncelikle microdatanın ne olduğunda bahsedelim. Web sitelerinin üretimleri her geçen gün gelişmekte. Eskiden statik sayfalardan oluşan sistemler artık dinamik bir hale geldi. Bu da yetmedi yeni teknolojiler yeni browserlar, sosyal medya ve arama motorları derken bu günlere geldik. Şuan hemen hemen web teknolojilerinde HTML5 ve CSS3 devamlı revaçta. Bizim sitelerimizde bu teknolojilerin git gide kullanımı artmakta. Mesela html5 video ile siteye yüklemiş olduğunuz videolar Ipad ve Iphone gibi cihazlarda gösterilebilmekte. HTML5 teknolojisi sadece bir kaç başlıktan ibaret değil. Wikipedia da http://tr.wikipedia.org/wiki/Html5 bu teknoloji ve bunun yenilikleriyle bir çok açıklama bulunmakta. Hatta googleda kısa bir arama yaparsanız bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz. 

Semantik Web


İşte HTML5 in yeniliklerinden olan semantik web ise bir sayfada bulunan her öğeyi etiketlemek demek. Yani bir video sayfasında biz aslında hep div,span gibi kodlar kullanarak sayfayı oluşturuyoruz ama google olsun diğer arama motorları olsun facebook gibi sosyal medyalar olsun bu divlerin içerisinde video olduğunu anlayamıyor. İşte bu noktada tüm kodlarınızı etiketlememizi istiyorlar. Vİdeo sayfasının ortasınıdaki videoyu barındıran koda bu kısım video kısmı, sol tarafta bulunan sol menüye ise bu kısım navigasyon(menü) kısmı, üstte bulunan başlığın altındaki bulunduğunuz sayfayı bildiren breadcrumbs(sayfa konum çubuğu) a bu kısım breadcrumbs dememiz gerekmekte. Böylece google gelip bir sayfayı indekslediğinde artık bu sayfada neler var tüm bunları rahat bir şekilde elde edebilmekte.

Microdata Nedir


Microdata belli başlı arama motorların (Google, Yahoo, Bing, Yandex) üzerlerinde hem fikir olduğu http://schema.org sitesi üzerinden geliştirilen web sayfalarını ve bu sayfalarda bulunan öğeleri semantik yapıya kavuşturmak için kullanılan yöntemlerden birisidir. Yani anlayacağınız bu zamana kadar biz sadece web sayfalarını oluşturur gerisini google a bırakırdık. Artık oluşturduğumuz web sayfalarını google un daha iyi anlayacağı bir yapıya kavuşturmak zorundayız. Evet işte google un bizden istediği sayfalarınızdak öğeleri semantik hale getirin dediği budur. Peki bunu nasıl yapacağız. Piyasada 3-4 çeşit yöntem var. Birisi microformat, diğeri RDFa ve diğeri ise microdata. Google kesinlikle microdata kullanmamızı istiyor. Bu yüzden bizde microdatayı tercih ettik. Aslında microformat ile microdata arasında çok büyük farklar yok. 

Microdata Kullanımının Bize Ne Gibi Faydası Olacak

Gelelim bu yöntemi biz kullanırsak bizim sitelerimiz ne gibi katkısı olacak. Şu vaziyette görünen en büyük fayda arama motorlarında sayfalarımızın daha ilgi çekici şekilde listelenmesi. Mesela yandaki fotoğrafta dometes çorbası ile ilgili bir arama yaptık ve aramada sizde farketmişsinizdir dometes çorbası ile ilgili video içeren bir sayfa diğerlerinden farklı göstermekte. İşte bizim video sayfaları da bu şekilde listelenecek eğer google sözünde durursa. Biz kurallara uygun şekilde sayfalarımızı ve sayfalarda bulunan nesneleri işaretledik. İnşallah olur. Hatırlarsanız sitelerimizde video içeren sayfaları facebook ta paylaştığımızda hemen altında video tuşu çıkmaktaydı. Tabi bu işlemler için biz çok uğraşmıştık. İşte facebook un kendisine göre sayfalarımızı kategorilendirmiştik bu işlemi google için de microdata kullanarak yaptık. 
Gelelim bir diğer faydasına. Belki sizde googleda arama yaparken fark etmişsinizdir genellikle ingilizce aramalarda bazı sonuçların altında o sayfadaki makaleyi,bloğu yazan kişinin fotoğrafı gelmekte. Bu ise bizde en uygun olarak yazarlar modülü için uygun. Yandaki örnek fotoda bakarsanız dometes çorbası ile yaptığımız aramada bir blog postu geldi ve bu blog postunu yazan kişinin fotorafı yer aldı. Ama bu noktada google un bir şartı var. Bu da bana göre facebook a rekabet etmesinden kaynaklanıyor. Sitenizi google plus hesabınızla ilişkilendirmenizi istiyor. Bunu nasıl yapacağınıza gelince hesabınıza bir email eklemenizi istiyor ve bu emailin sitenizle aynı domaine sahip olmasını istiyor. Mesela biz info [at] hazirportal.com emailini ilişkilendirdik. Bu emaile bir doğrulama emaili gönderiyor. Daha bitmedi. Sonra sitenizden google plus hesabınıza bir link eklemenizi istiyor. Şu kodu kopyalayıp sol kısımda bir ekmodül yapıp içerisine html yazan kaynağına ekleyin. 

<a href="http://plus.google.com/111046625338661763203/?rel=author" style="display: inline-block; width: 44px; height: 44px; background-image: url(http://cdn2.hazirportal.com/_imgs/icons.png); background-position: -288px 0px;" target="blank" title="Google+'da Takip Edin"></a>

Yalnız dikkat edin bu kodda yer alan 111046625338661763203 rakamı bizim kendi google plus hesabınmıza ait. Bunu kendi google plus hesabınızdaki ile değiştirin. Bu değer google plus sayfanızda adres kısmında yazar. Tüm bu işlemlerden sonra makaleleriniz arama motorlarında altında sizin google plus fotonuz olacak şekilde çıkacaktır. Tabi bir eksiklik yoksa yada bizim bilmediğimiz bir şey olursa çıkmayabilir.

Gelelim bir diğer microdata kullanmanın faydasına bu ise sayların üst kısmında başlığın hemen altında bulunan bulunduğunuz sayfanın konumunu söyleyen bir kısım var. Bunun adı ingilizce breadcrumbs. Türkçesi henüz nedir internette pek yok ama sayfa konum link çubuğu diyelim. İşte bunu da microdata ile işlersek arama motorlarında bu kısımda çıkmaktadır ve kullanıcı arama sonuçlarında sizin sitenizdeki bu özelliği görünce ister istemez etkilenmektedir. Ve googleda sizin sayfanızı tıklamak isteyecektir. Örnek bir aramada dikkat ederseniz sonuç sayfası bu sitede haberler > teknoloji haberleri kısmında yer almaktadır.

Microdata Kullanımı Google Aramalarında Sıramızı Etkilermi


Malesef bu konuda google şuan için etkilemez diyor. Fakat bize göre ilerleyen zamanlarda etkiliyeceği kanaatindeyiz. Neden derseniz bizler bu kadar kurallara uyup googleun kendi işi olan indekslemeyi bile yapıp bir başkasının hiç bu kurallara uymayıp sadece basit bir site yapıp bizden çok üst sırada çıkması çok büyük haksızlık olur. Hatta google geçmişte bir duyuru yapmıştı hızlı açılan siteler daha üst konumda çıkacak diye. İşte microdata kullanımının gelecekte bize çok faydası olacaktır. En basitinden daha Türkiye de tam olarak geçmeden sizin sayfaların geçtiği için biraz daha iyi olacaktır. Ayrıca mobil aramalarda da büyük katkısı olacağının kanaatindeyim. Bana soracak olursanız bu zamana kadar hep veritabanlarında tutulan salt bilgiler artık web sayfalarında da tutulabilecek. Ayrıca şöyle bir arama yapmamızda da müsade verecek. 2015 yılı ekim ayında Beyazıt Öztürk ün tüm gazete sitelerinde çıkan haberlerini getir. Ayrıca bu haberlerde sadece videosu olanları getir. Tabi gelecekten bahsediyorum. Şuan böyle bir arama mümkün değil. Siz bunu yazın google ne anlarsa onu getirir. 
RESİMLERRESİMLER
YORUM GÖNDERYORUM GÖNDER
  Adınız Soyadınız :
  Mesajınız :
Not : Lütfen küçük harf kullanınız. Maksimum 500 karakter

Önemli Not : Gönderilen mesajlar sistem tarafından kayıt altına alınmakta olup site yöneticileri tarafından görülmektedir. Lütfen bu hususa dikkat edelim ve başkalarını rahatsız edici mesajlar göndermeyelim.
Sayfa Üretim süresi :0,0312

© 2012 hazirportal.com
Hazır Portal Web Projesi http://www.hazirportal.com

Tam Ekran